Centre for Orienteering History
Centre for
Orienteering History

English English
Obsah:
HOME
NOVINKY
COH
  · Akce
  · Sbírky
  · Zajímavosti
OB
  · ABC OB
  · OB ve světě
  · Časopis OB
  · Historie
MAPY
  · Vývoj ve světě
  · Vývoj v Česku
  · Archiv
VÝSLEDKY
  · MČR
  · MS a ME
  · Statistika MČR
  · Statistika MS a ME
POHÁR MĚSTA ZLÍNA

TOPlist

© 1998-2003, 2007-2011 Centre for Orienteering
Redakce: e-mail
Základní informace


COH - Centrum historie OB (Centre for Orienteering History)Zlín, správní centrum jihovýchodní Moravy (100 km od Brna) se stal v roce 1950 kolébkou českého OB. Tehdejší turisticko-lyžařský klub Sokola Svit Zlín připravil na základě informací ze Švédska první český orientační běh, který patří mezi nejstarší OB na světě – současný Pohár města Zlína.

Zlínští orientační běžci začali již v 70 létech minulého století "mapovat" vývoj českého OB, dokumentují také orientační současnost. Vznikl tak solidní archiv tohoto sportu, jehož základ tvořila dokumentace nejstaršího OB - Poháru města Zlína. V roce 1984 byla podepsaná dohoda mezi Českým svazem OB a zlínským Muzeem jihovýchodní Moravy o spolupráci. Následně vzniklo Centrum historie OB jako první nestátní muzejní instituce na světě, zabývající se téměř profesionálně historii OB, které stále spolupracuje se zlínským muzeem.

Sbírkový fond je tvořen 14 soubory, které pokrývají širokou oblast orientační problematiky – např.: dokumentace Poháru města Zlína, Mistrovství ČR, soubory Mistrovství světa, Světový pohár, Ski-OB, MTBO, vývoj map pro OB, výzbroj a výstroj orientačního běžce, ale také orientační plakát, literatura OB, metodické materiály, filatelie OB a další. Dnes je v depozitáři Centra historie uloženo přes 2500 sbírkových celků, více než 1700 fotografií, audio- a videonahrávek resp. CD z různých orientačních soutěží. Tyto sbírky jsou průběžně doplňovány a aktualizovány. Součástí sbírek je i Archiv map pro OB, kde je evidováno přes 4800 titulů. Tyto mapy jsou zpřístupněny k náhledu na http://csob.tmapserver.cz. Je to skutečné komplexní archiv české orientační kartografie.

Využití sbírek je široké. Od dokumentační činnosti, přes studium materiálů pro publikační účely až po pořádání výstav při významných závodech. První větší expozici jsme připravili pro mezinárodní 3 dny OB "Morava 83". Po několika dalších menších ukázkách naší činnosti jsme se prezentovali expozicí "Z historie WOC" při WOC 91, TCH - Mariánské Lázně. Při Finále WC 94, CZE - Jičín byla výstava zaměřena na jednotlivé ročníky WC. Další naše příležitostné expozice byly realizovány při WOC 95, GER - Detmold, J WOC Ski 96, SVK - Banská Bystrica, WC Ski 97, CZE - Nové Město n/Mor., WMOC 98, CZE - Nový Bor, BOTAS Cup 00, CZE – Svratka, finále WC 2002 - CZE, Brno, M ČR DT 2003 – Zlín, Bzenec. Pro EYOC 2005 – CZE, Šumperk jsme připravili expozici z historie dorosteneckých evropských mistrovství a něco málo o historii OB na Šumperku. Tyto výstavní akce byly vždy provázeny velkým zájmem zasvěcených diváků. Jednotlivé expozice byly sestaveny se sbírek COH - původní mapy, dokumenty, fotografie, startovní čísla a další zajímavosti.

Ve Zlíně byla v roce 1991 otevřena první trvalá expozice OB na světě pod názvem „OB - sport pro všechny generace“, která je v současnosti po zásadních úpravách a novelizaci prezentovaná v prostorách Muzea jihovýchodní Moravy na valašské Ploštině.

Rozvinula se i spolupráce s některými vysokými školami v oblasti zpracování diplomních prací studentů z historie orientačního běhu - dosud jsme spolupracovali na pěti diplomkách a několika seminárních pracích. Je také funkční dlouhodobá spolupráce s francouzským "Centre de Recherche et ďInnovation sur le Sport" v Lyonu. Vědecká pracovnice tohoto vysokoškolského sportovního institutu Dr. Maite Lascaud se zabývá historii orientačního běhu a svou návštěvou Zlína obohatila své poznatky. Tato spolupráce vyústila v její rozsáhlé disertační práci "Mapa, buzola a itinerář", kde dokumentuje vývoj tohoto sportu od počátků – 1897. Naše vzájemné kontakty jsou velmi prospěšné i pro Centrum historie OB.

Při WMOC 98 byla prezentovaná světová novinka na CD ROM - Results Database System. Tento produkt obsahuje faktografii vrcholných světových a evropských soutěží v OB, která je doprovázena fotografiemi, videozáznamy i údaji o některých závodnících.

V rámci M ČR 2000 – Zlín proběhly oslavy 50. výročí OB v České republice. COH zpracovalo publikaci „50 let OB v ČR 1950 - 2000“, byla to již čtvrtá publikace o historii českého OB. Dále COH uspořádalo při těchto oslavách symbolickou vzpomínkovou štafetu a společenský večer orientačních běžců.

V roce 2004 jsme připravili pro 55. ročník Poháru města Zlína, nejstaršího OB v České republice a jednoho z nejstarších závodů na světě kompletní CD, kde jsou prezentováni všichni startující (přes 27 000 jmen, úplné výsledky všech ročníků), sumarizující tabulky vítězů Poháru města Zlína, výběr z dochovaných fotografií, používaných starších map a dalších zajímavostí. Na tomto závodě je možno dokumentovat vývoj tohoto sportu od roku 1950, roku, kdy vznikl OB v naší republice.

V době aktualizace tohoto textu intenzivně připravujeme pro WOC 2008 – CZE, Olomouc souhrnnou expozici, která bude věnovaná téměř 60. létům českého OB a jeho postavení v orientačním světě.

Centrum historie OB

COH


Kontakty:
  • Ing. Jan Žemlík (SKOB Zlín) - předseda COH, celkové řízení a prezentace COH
  • Ing. Petr Starosta (SKOB Zlín) - realizátor expozic a výstav COH
  • Mgr. Zdeněk Lenhart (VSK MZLU Brno) - mapový archiv COH, mapové záležitosti
  • Ing. Pavel Dudík (SK Junior Prostějov) - spolupracovník Zdeňka Lenharta v oblasti mapových záležitostí
  • Mgr. Jiří Otrusina (SK Žabovřesky Brno) - webmaster stránek COH

© 1998-2003, 2007-2011 Centre for Orienteering
Redakce: e-mail