Centre for Orienteering History
Centre for
Orienteering History

English English
Obsah:
HOME
NOVINKY
COH
  · Akce
  · Sbírky
  · Zajímavosti
OB
  · ABC OB
  · OB ve světě
  · Časopis OB
  · Historie
MAPY
  · Vývoj ve světě
  · Vývoj v Česku
  · Archiv
VÝSLEDKY
  · MČR
  · MS a ME
  · Statistika MČR
  · Statistika MS a ME
POHÁR MĚSTA ZLÍNA

TOPlist

© 1998-2003, 2007-2011 Centre for Orienteering
Redakce: e-mail
50 let orientačního běhu v ČR 1950-2000


V roce 2000 proběhly oslavy 50-ti let OB v českých zemích a při této příležitosti vznikla publikace '50 let OB v ČR'. Na 108 stranách formátu A5 Vám přináší články od pestré skupiny autorů, věnujících se počátkům OB i jeho jednotlivým disciplínám, vývoji vybavení závodníka a samozřejmě mapám. Kromě článků obsahuje 20 barevných reprodukcí map pro OB a 40 černobílých fotografií, vše v lepené vazbě s barevnou obálkou (viz obrázek). Jedinečná tabulková část přináší ucelený přehled nejlepších závodníků v dosavadní historii.

Obsah publikace:
Úvod - Ivan Matějů
• Poznámky autorů - Jan Žemlík
• České kontroly - Jan Žemlík
• Jak šly roky - Jan Žemlík, Zbyněk Černín
• IOF a Československo (Česká republika) - Jan Žemlík
• Výstroj a výzbroj v historii - Jaromír Háněl
• Mapy, mapy, mapy… - Zdeněk Lenhart
• Lyžařský orientační běh - Zdenko Procházka
• Mountain Bike Orienteering - Pavel Pekárek
• Horský OB, sportovní trekking a rogaining - Tomáš Prokeš
• Park včera, dnes a zítra - Petr Hranička
• ROB včera a dnes - sekretariát ROB
• Centrum historie OB - Jan Žemlík
• A co na to já? - Zuzana Perutková
• Zpověď reprezentanta - Michal Jedlička
• Zdeněk Němec - Jan Žemlík
• Závěr - Jan Žemlík
• Tabulková část (faktografie svazu, reprezentanti, mistři republiky, vítězové žebříčků, vítězové ankety)

Publikaci zpracovalo Centrum historie orientačního běhu (COH) pro Český svaz orientačního běhu. Kompletní publikaci ve formátu pdf. (25MB) si můžete stáhnout zde.


Ukázka z vydané publikace:

Úvod

Vážení sportovní přátelé a čtenáři,
   otevíráte publikaci, která by nám měla trochu připomenout 50. výročí vzniku orientačního běhu v České republice. „Padesátka“ je takové výročí, které se ve slušných společnostech obvykle slaví, kdy se zavzpomíná na dobré i zlé, ale spíše na to první, připomeneme si jak šly roky, pokloníme se „otcům“ zakladatelům a oceníme úspěšné protagonisty. A vězte, že je za čím se ohlížet, na co vzpomínat a koho poklepat po ramenou. Vždyť se jednalo o rychlý rozvoj orientačního sportu, který započal vložením soutěžních prvků do turistiky, pokračoval přes vznik samostatného odvětví, až k dnešnímu Českému svazu orientačního běhu s právní subjektivitou s řadou činností a povinností občanského sdružení, které zastřešuje pestrou škálu odvětví orientačního sportu, sdružuje na 250 oddílů, klubů a dalších korporací s desetitisícovou členskou základnou. Český orientační běh se může chlubit tím, že patřil v r. 1960 k deseti zakládajícím členům mezinárodní federace orientačního běhu - IOF, naši reprezentanti pravidelně startují na MS a JMS v OB a LOB, jsme v popředí rozvoje další discipliny - MTBO, nebo jedním ze zakladatelů a největších propagátorů nové discipliny - parkového OB, který společně s lyžařským OB si důrazně říká o zařazení do programu olympijských her. Ve zkratce se dá říci, že orientační běh se stal klasickým sportovním odvětvím, které má svá pravidla, soutěže, trenéry, závodníky, rozhodčí, kartografy, příznivce, široký obsah i mnoho forem, od rekreačního pojetí přes výkonnostně - soutěžní charakter až po vrcholový sport, kde se OB představuje jako technicky a fyzicky náročná vytrvalostní disciplína. A to jsem strašně rychle přeskočil ty aspekty našeho sportu, pro který ho miluje značná část příznivců jako jsou: přirozený pohyb ve zdravém lesním prostředí, skloubení běhu a správné orientace, možnost provozování od útlého věku do pozdního stáří, krásné přírodní scenérie kde každý závod je originál.

   Je potěšitelné, že v uplynulém padesátiletí se nejednalo o vývoj izolovaný, a že i přes určité přešlapování a dílčí zaváhání se orientační sport dále rozvíjí. Nakonec o tom pojednávají kapitoly naší publikace.

   Přeji zejména mladším čtenářům, kteří jsou zdatnými uživateli moderních technologií a opojeni érou „komixů“, aby tuto ročenku hned neodhazovali, ale aby ji spíše založili na správné místo a třeba si ji sami, nebo svým dětem a svěřencům, přečetli v roce 2025 nebo 2050, až se bude honosně oslavovat 100 let OB.

   Správný sport má mít nejen svá pravidla, své soutěže, své předsedy a představitele, své trenéry a rozhodčí, své reprezentanty, ale i svou historii a tradice, své mistry světa, medailisty i své kronikáře ...

   V závěru tedy dovolte, abych jménem Českého svazu orientačního běhu poděkoval všem, kteří se jakoukoli smysluplnou činností zasloužili o rozvoj našeho sportovního odvětví - orientačního sportu a přeji všem, aby nám v další padesátce kontroly lépe naskakovaly.

Ivan Matějů, generální sekretář Českého svazu orientačního běhu

© 1998-2003, 2007-2011 Centre for Orienteering
Redakce: e-mail